Wskazówki dla turystów

Wybierając się na wypoczynek na obczyznę a tym bardziej do kraju o tak odmiennej kulturze, warto wziąć sobie do serca porady, które sprawią, że wakacyjny pobyt będzie niezapomniany i bezstresowy.

Czas

W Turcji obowiązuje czas wschodnioeuropejski. W porównaniu do polskiego jest on przesunięty o godzinę do przodu.

Wiza

Obywatele Polski są zobowiązani do posiadania wizy uprawniającej ich do przebywania na terenie Turcji. Wizę turystyczną nabędziemy na wszystkich lotniskach w Turcji w cenie 15 euro. Wiza turystyczna jest ważna przez jeden miesiąc od momentu przekroczenia granicy.

Waluta

Lira turecka (TRL). W przeliczeniu 1 euro stanowi wartość 2 lirów.

Wybierającym się do Turcji zaleca się wymianę waluty już na miejscu – w Polsce obowiązują bardzo niekorzystne kursy wymiany tureckiego lira.

W ośrodkach turystycznych wymienimy pieniądze w resortach hotelowych, w bankomatach, w kantorach (najlepiej w pobliżu przejść granicznych), na lotniskach czy w bankach (w tych placówkach musimy być przygotowani na pobranie opłaty manipulacyjnej).

Język i religia

Urzędowym językiem oficjalnym jest turecki. Mieszkańcy tego kraju (w zależności od regionów) swobodnie posługują się także kurdyjskim, ormiańskim, arabskim czy greckim.

Na terenach typowo turystycznych bez problemu porozumiemy się w języku angielskim.

Co ciekawe, duża część przydrożnych handlarzy czy kupców na bazarach zna także podstawowe zwroty w języku polskim.

Aż 99% obywateli Turcji wyznaje religię Islamu chociaż konstytucja tego kraju zezwala na wolność w kwestiach wyboru wiary. Pozostali to chrześcijanie, Żydzi i ateiści.

Transport

W ośrodkach turystycznych funkcjonują słynne dolmusze, czyli minibusy – te dowożą zazwyczaj turystów w hoteli do centrów miast. Bez problemu przemieścimy się także taksówkami (pamiętajmy o napiwkach) a dla podróżnych wybierających się w długą eskapadę po tym kraju, proponujemy transport koleją.

 

Choroby

 

Aby wjechać na teren Turcji nie jest konieczne wykonywanie jakichkolwiek szczepień; w kraju tym nie występuje również żadna epidemia.

Ze względu na odmienną florę bakteryjną, warto zabrać ze sobą środki, które będą łagodzić podrażnienie żołądka (tzw Zemsta Sułtana).

Pamiętajmy, by zawsze zachowywać odpowiednią higienę i nie pić wody z kranu.

Jeśli nie chcemy zbyt dużo zapłacić za ewentualne leczenie szpitalne czy chociażby nagłą wizytę u tureckiego lekarza, dobrze jest wykupić sobie przed wyjazdem międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne.

 

Bezpieczeństwo kobiet

 

Szczególnie na wschodzie Turcji uważa się, że kobieta spacerująca samotnie jest chętna na zaczepki adoratorów. Aby zapobiec tego rodzaju sytuacjom warto ubierać się skromnie, zakrywając plecy, nogi, dekolt czy ramiona. Turcja jest krajem bezpiecznym, wolnym od zamachów terrorystycznych chociaż co jakiś czas pojawiają się informacje o zamieszkach lokalnych, spowodowanych głównie przez wojowniczych Kurdów.

Dla zwiększenia swojego bezpieczeństwa, poza obręb hotelu warto wybierać się w grupach.

 

Zakupy

 

W Turcji obowiązuje tradycja targowania się – jej zaniechanie może oznaczać znieważenie handlarza, dlatego targuj się zawsze, od samego początku zakupów. Trzeba wiedzieć, że pamiątka, która nam się podoba prawdopodobnie jest nawet o 75% tańsza aniżeli wynika to z podanej ceny wyjściowej.

Będąc w Turcji warto wybrać się na Bazar Egipski (Misri Carsi) – tam nabędziemy aromatyczne przyprawy czy liście naturalnych herbat. Na Krytym Bazarze (Kapali Carsi) w Stambule kupimy zaś po okazałych cenach wyroby biżuteryjne i odzieżowe – niezwykłą popularnością cieszy się galanteria skórzana, wszelkie dodatki jak torebki czy paski oraz oczywiście pamiątki (najczęściej kupowaną jest fajka wodna).

 

Przepisy celne

 

Na teren Turcji można wwieźć 0,75 l alkoholu mocnego, 5 l wina lub słabego likieru, 200 papierosów (50 cygar). Surowo zabronione i wysoce karane jest wwożenie jakichkolwiek substancji narkotyzujących.

Jeśli do Turcji chcemy zabrać laptopa czy inny cenny sprzęt elektroniczny, musimy pamiętać, że zostanie to odnotowane a przy wyjeździe z tego kraju sprawdzone czy jeszcze posiadasz ten sprzęt.

 

Co ze sobą zabrać?

 

Oprócz podręcznej apteczki z kremem do i po opalaniu, lekami przeciwbólowymi, przeciwzapalnymi, plastrami i kilkoma bandażami należy zaopatrzyć się w środki owadobójcze. Ten, kto choć raz miał okazję zwiedzać Turcję wie, że szczególnie w rejonach nadmorskich kraj ten nawiedzany jest przez istne plagi komarów. Pocieszamy jednak, bo środki są na nie skuteczne – dodatkowo zalecamy nabyć owadobójcze, aromatyzowane kadzidełka i zapalić je wieczorem w hotelowym pokoju.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy