Kryty Bazar – idealne miejsce na zakupy w Turcji

kryty bazarTo prawdziwy raj dla wszystkich zakupoholików – Kryty Bazar w Stambule to jeden z największych obiektów handlowych w całej Turcji. Zajmuje powierzchnię 30 hektarów i liczy sobie 3 500 sklepów. Każdego dnia pojawia się tu blisko 500 000 osób – obecnie głównie turystów.

Na bazarze kupić można dosłownie wszystko, od ubrań przez kosmetyki, na wyrobach jubilerskich, garncarskich i dywanach kończąc. Sklepy rozdzielone są na dokładnie 61 ulicach, prowadzą do nich aż 22 bramy. Oprócz nich znajdują się tu również liczne restauracje i kawiarnie, gdzie można skosztować tradycyjnych tureckich potraw. Ciekawostką jest fakt, iż na terenie Krytego Bazaru znajdziemy nawet 2 meczety i 4 ozdobne fontanny.

Niegdyś w tym miejscu znajdował się plac handlowy a już w 1464 roku powstały tu pierwsze zadaszone hale – w pierwszej kolejności handlowali tu jubilerzy oraz antykwariusze. Do końca XIX wieku odbywał się tu również handel niewolnikami.

Wybierając się na wycieczkę na Kryty Bazar (Kapali Carsi) trzeba wiedzieć, że ten jest czynny codziennie oprócz niedziel. Handlarze preferują płatność w dolarach bądź euro chociaż zdarza się, że przyjmą i polskie złotówki. Pamiętajmy również o targowaniu się – to złota zasada zakupów w Stambule i jedna z tradycji tureckiego narodu.

 

Źródło foto: wikipedia.pl

Dodaj komentarz

Komentarze

xyyx 07.08.2014 09:08

fajnie jest kupowac w krajach arabskich tylko trzeba sie zawsze ostro targowac a nie kazdy to potrafi