Starożytny amfiteatr w Aspendos

AspendosPodobno w Aspendos Grecy zamieszkiwali już w epoce brązu. Chociaż dzisiaj należy ono do Turcji to trzeba zaznaczyć, że architektura tego miasta nadal nawiązuje do jego pierwotnych właścicieli.
Turystów do Aspendos przyciągają przede wszystkim okazałe budowle, świadczące o zamierzchłej historii tych rejonów. Najczęściej do miasta przybywają podróżni z Antalyi bowiem oba miasta dzieli od siebie niecałe 50 kilometrów.

Największą atrakcją turystyczną jest tu słynny starożytny amfiteatr – podobno jest najlepiej zachowanym obiektem tego rodzaju wśród tych, które rozmieszczone są na całym świecie.
Według historyków ta okazała budowla powstała za czasów panowania Marka Aureliusza, w około 1600 r. p. n. e. Amfiteatr zrealizowany został na podstawie projektu rzymskiego architekta Zenona, który znany był jako jeden z lepszych artystów na tym terenie w II wieku.
To, co zadziwia to fakt, że w pierwotnej wersji, za czasów świetności Amfiteatru, mogło na nim przebywać jednocześnie około 1 500 widzów – tyle bowiem miejsc siedzących przewidział Zenon. Amfiteatr nie został również wybudowany na typowej, rzymskiej konstrukcji. Zastosowano tu styl grecki – teatr nie został ułożony na płaszczyźnie a wzniesienie widowni znajduje się na zboczu wzgórza.

Obecnie amfiteatr jest otwarty dla zwiedzających. Tym samym możemy przyjrzeć się nie tylko scenie, na której występowali artyści, ale także Skene, to okazały budynek, który służył za garderobę. Sama widownia ma 20 rzędów siedzeń, z których te pierwsze były przeznaczone dla arystokracji czy urzędników.

Co ciekawe, amfiteatr, dzięki odrestaurowaniu nadal jest w świetnym stanie i do dzisiaj odbywają się na nim wydarzenia kulturalne – najczęściej są to koncerty, bo akustyka w tym miejscu jest naprawdę niezwykła.

 

foto: wikipedia.pl

Dodaj komentarz

Komentarze

teatralny 07.08.2014 09:08

Hehe, nie spodziewałem się zobaczyć amfiteatru w Turcji. Myślałem że takie budowle były budowane tylko w grecji