Najstarszy na świecie wrak statku – Uluburun

uluburunWrak, który pochodzi z początków XIV wieku, odnalazł w pobliżu Zatoki Kes miejscowy rybak, w roku 1982. Prace wydobywcze trwały blisko 11 lat a udział w nich wzięło ponad 20 000 nurków.

Co ciekawe, oprócz samego wraku z epoki brązu, na głębokościach powyżej 60 metrów znaleziono także liczne amfory, które dzisiaj podziwiać można w muzeum na Riwierze Egejskiej, w Bodrum. Na pokładzie wraku odnaleziono również kły słonia, zęby hipopotama, skorupy strusich jaj czy muszle ślimaków. Najbardziej okazałym znaleziskiem okazał się jednak heban egipski, szklane sztaby o lawendowych i turkusowym odcieniu oraz ponad tona żywicy.

Obecnie rejony Kes są jednymi z najbardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym bowiem najstarszy wrak na świecie stanowi doskonałą bazę nurkową.

Oczywiście, Uluburun, który dzisiaj znajduje się w Podwodnym Parku Archeologicznym jest repliką oryginału jednak należy dodać, że pieczołowicie odtworzoną.

Ciekawostką jest fakt, iż wrak został ponownie zatopiony w 2006 roku, dokładnie w takim położeniu, w jakim znajdował się oryginał, który znaleziono w 3300 lat! po zatonięciu. Odbudowa statku zajęła tylko 40 dni i dzisiaj nurkowie mogą go podziwiać na głębokości 34 metrów.

Źródło foto: wikipedia.pl

Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy