Izmir – idealne miejsce dla kosmopolitów

IzmirIzmir jest trzecim co do wielkości miastem w Turcji – liczy 3, 2 miliona mieszkańców. Położony jest nad Zatoką Izmirską, nad Morzem Egejskim, dzięki czemu posiada drugi co do wielkości w skali kraju port (zaraz po Stambule).

 

Co zobaczymy w Izmirze?

Obecny Izmir to miasto niezwykle nowoczesne i wciąż rozwijające się. Nie znajdziemy tu zbyt dużo śladów po jego bogatej historii, głównie ze względu na pożar, jakie nawiedził miasto w przeszłości. Uwagę zwraca Wieża Zegarowa, którą wybudowano w 1901 roku i centrum miasta, czyli Agora, jeszcze z czasów antycznych. Turyści chętnie przechadzają się też nowo powstałym deptakiem, zwanym Kordon i zasiadają na licznych ławkach rozstawionych na placu Konak. Tuz przy centrum znajdują się ruiny zamku Kadifekale a tuż obok najstarszy meczet Hisar (pochodzący z XVI wieku).
Będąc w Izmirze na pewno warto udać się na Kemeralti – to miejscowy bazar, ulubione miejsce wszystkich zakupoholików.

Jak poruszać się po Izmirze?

Trzeba przyznać, że komunikacja w Izmirze jest dostatecznie rozwinięta. Po mieście można przemieszczać się autobusami (Havas), taksówkami, kolejką podmiejską, metrem, dolmuszami a nawet promem.

Miasto idealne dla kosmopolitów

Poznając historię Izmiru dowiemy się, iż obecna kultura i styl życia mieszkańców tego miasta powstawała przez kilka tysięcy lat – do obecnego stanu przyczynili się w dużej mierze Grecy, którzy okupowali Izmir przez długi czas. Ponieważ praktycznie od zawsze było to miasto portowe, naleciałości są tutaj tak naprawdę z różnych stron świata a Turcy są tu nadzwyczaj otwarci na nowe trendy. Mieszanka różnych kultur doprowadziła do tego, iż Izmir jest dzisiaj kolebką nowoczesnej Turcji i miastem, które wyróżnia się nadzwyczaj dużym liberalizmem. Warto jeszcze wspomnieć, że nie tylko styl życia jest tutaj nowoczesny bowiem na terenie całego miasta widać rozwijającą się infrastrukturę i okazałe budowle o najwyższych standardach technologicznych (turystów zadziwia już samo lotnisko).

 

Źródło foto: wikipedia.pl

Dodaj komentarz

Komentarze

dżony 07.08.2014 09:08

Bardzo ładne miasto. Ciekawe jest w nim to, że zawiera zarówno europejskie, jak i arabskie wpływy i naprawdę widać to w architekturze.