Festiwal tulipanów w Stambule

Choć może to wydać się nieprawdopodobne, stolicą tulipanów wcale nie jest Holandia, a… Turcja. Około XVIII wieku Turcję opanowało prawdziwe tulipanowe  szaleństwo, którym dopiero później zaraziła się Holandia. Na pamiątkę czasów, w których Imperium Osmańskie słynęło na całym świecie z hodowli tych wiosennych kwiatów, co roku w kwietniu organizowany jest w Stambule Festiwal Tulipanów.

tulipanyTegoroczna edycja zaplanowana jest na dwa tygodnie od 4 do 18 kwietnia.  Podczas festiwalu cały Stambuł rozkwita tysiącem barw. Tulipany rosną w parkach, na klombach, dosłownie wszędzie tam gdzie można zasadzić kwiatowe cebule.

Najlepiej odwiedzić wtedy tutejsze parki Yildiz, Gulhane i Emirgan. Do wszystkich wstęp jest darmowy, a wrażenia są naprawdę niezapomniane. Żeby wyobrazić sobie ogrom kwiatowych doznań wystarczy wspomnieć, że w roku 2013 posadzono ponad 13 milionów tulipanowych cebul!

Według starożytnego mitu tulipany pochodzą z Persji i powstały z łez zrozpaczonego mężczyzny, którego porzuciła ukochana. Chłopak płakał rzewnymi łzami, a każda zamieniała się w cebulkę tulipana.

fot. kanegen

Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy