Warto zobaczyć

Starożytny amfiteatr w Aspendos

1 komentarz

AspendosPodobno w Aspendos Grecy zamieszkiwali już w epoce brązu. Chociaż dzisiaj należy ono do Turcji to trzeba zaznaczyć, że architektura tego miasta nadal nawiązuje do jego pierwotnych właścicieli.
Turystów do Aspendos przyciągają przede wszystkim okazałe budowle, świadczące o zamierzchłej historii tych rejonów. Najczęściej do miasta przybywają podróżni z Antalyi bowiem oba miasta dzieli od siebie niecałe 50 kilometrów.

Czytaj dalej

Izmir – idealne miejsce dla kosmopolitów

1 komentarz

IzmirIzmir jest trzecim co do wielkości miastem w Turcji – liczy 3, 2 miliona mieszkańców. Położony jest nad Zatoką Izmirską, nad Morzem Egejskim, dzięki czemu posiada drugi co do wielkości w skali kraju port (zaraz po Stambule).

 

Czytaj dalej

Historyczna wycieczka do Troi

1 komentarz

TrojaDo Troi zmierzają przede wszystkim miłośnicy zamierzchłej historii dawnych cywilizacji. Dzisiaj w miejscu słynnego miasta, które w „Iliadzie” opisał Homer znajdziemy ruiny oraz replikę konia Trojańskiego. Atrakcją dla turystów jest niewątpliwie wejście do jego wnętrza i przedostanie się po drabinach na grzbiet, z którego podziwiać można okazały widok na całą Troję i okolicę.

Czytaj dalej

Księżycowe formacje z tufu w Kapadocji

1 komentarz

kapadocjaJedną z największych atrakcji turystycznych w Turcji jest Kapadocja – kraina znajdująca się w regionie Anatolii. Na jej terenie mieszczą się dwa wulkany, których erozje utworzyły wszystkim dzisiaj znane formacje z tufu. To właśnie one przyciągają rzesze turystów z całego świata i można śmiało rzec, że pod tym względem Kapadocja jest dużo bardziej popularna aniżeli Pamukkale.

Czytaj dalej

Kryty Bazar – idealne miejsce na zakupy w Turcji

1 komentarz

kryty bazarTo prawdziwy raj dla wszystkich zakupoholików – Kryty Bazar w Stambule to jeden z największych obiektów handlowych w całej Turcji. Zajmuje powierzchnię 30 hektarów i liczy sobie 3 500 sklepów. Każdego dnia pojawia się tu blisko 500 000 osób – obecnie głównie turystów.

Na bazarze kupić można dosłownie wszystko, od ubrań przez kosmetyki, na wyrobach jubilerskich, garncarskich i dywanach kończąc. Sklepy rozdzielone są na dokładnie 61 ulicach, prowadzą do nich aż 22 bramy. Oprócz nich znajdują się tu również liczne restauracje i kawiarnie, gdzie można skosztować tradycyjnych tureckich potraw. Ciekawostką jest fakt, iż na terenie Krytego Bazaru znajdziemy nawet 2 meczety i 4 ozdobne fontanny.

Niegdyś w tym miejscu znajdował się plac handlowy a już w 1464 roku powstały tu pierwsze zadaszone hale – w pierwszej kolejności handlowali tu jubilerzy oraz antykwariusze. Do końca XIX wieku odbywał się tu również handel niewolnikami.

Wybierając się na wycieczkę na Kryty Bazar (Kapali Carsi) trzeba wiedzieć, że ten jest czynny codziennie oprócz niedziel. Handlarze preferują płatność w dolarach bądź euro chociaż zdarza się, że przyjmą i polskie złotówki. Pamiętajmy również o targowaniu się – to złota zasada zakupów w Stambule i jedna z tradycji tureckiego narodu.

 

Źródło foto: wikipedia.pl

Czytaj dalej

Najstarszy na świecie wrak statku – Uluburun

uluburunWrak, który pochodzi z początków XIV wieku, odnalazł w pobliżu Zatoki Kes miejscowy rybak, w roku 1982. Prace wydobywcze trwały blisko 11 lat a udział w nich wzięło ponad 20 000 nurków.

Czytaj dalej

Festiwal tulipanów w Stambule

Choć może to wydać się nieprawdopodobne, stolicą tulipanów wcale nie jest Holandia, a… Turcja. Około XVIII wieku Turcję opanowało prawdziwe tulipanowe  szaleństwo, którym dopiero później zaraziła się Holandia. Na pamiątkę czasów, w których Imperium Osmańskie słynęło na całym świecie z hodowli tych wiosennych kwiatów, co roku w kwietniu organizowany jest w Stambule Festiwal Tulipanów.

Czytaj dalej