Turcja: kultura, tradycje, obyczaje

Święta obchodzone na terenie Turcji

MinaretyW Turcji obchodzony jest szereg świąt państwowych oraz religijnych (te drugie mogą być ruchome ze względu na obowiązujący kalendarz księżycowy).

Biorąc pod uwagę święta o randze państwowej, w Turcji jest ich tylko sześć:

  1. Nowy Rok – 1 Styczeń,
  2. Dzień Niepodległości i Dzień Dziecka – 23 Kwiecień,
  3. Święto Pracy – 1 Maj,
  4. Święto Młodości i Sportu – 19 Maj,
  5. Dzień Zwycięstwa – 20 Sierpień,
  6. Dzień Republiki – 29 Październik.

Wśród najważniejszych świąt religijnych zalicza się Święto Ofiar (Kurban Bayrami) oraz Ramazan Bayrami, czyli zakończenie Ramadanu.

Strój

Obowiązują tu twarde reguły dotyczące ubioru, przede wszystkim kobiet. Obywatelki tego kraju w miejscach publicznych mają zasłonięte twarze i zakryte ramiona, plecy oraz nogi. Ciekawostką jest, że kobiety, które pracują w państwowym urzędzie mają całkowity zakaz zakrywania twarzy, co nie godzi się z ich kulturą, ale jest akceptowane przez tureckie społeczeństwo.

Turyści w Turcji są mile widziani o ile przestrzegają zasad dotyczących ubioru – dla poszanowania kultury mieszkańców tego kraju kostium kąpielowy noś tylko na plaży a do meczetu nakładaj nakrycie głowy. Kobiety powinny także zakrywać nogi, ramiona i dekolt zwiedzając rożnego rodzaju świątynie i miejsca święte.

Jacy są Turcy?

Według opinii turystów z całego świata, Turcy są osobami pogodnymi, chętnymi niesienia pomocy, niezwykle rodzinnymi i gościnnymi. Pomimo rygorystycznej religii, jaką w większości wyznają są nadzwyczaj tolerancyjni.

Turcja odznacza się narodem niezwykle żywiołowym, o dużym temperamencie – ten nierzadko objawia się agresją i zniecierpliwieniem (na przykład częste kłótnie podczas prowadzenia auta, trąbienie na innych).

Jeśli chcemy zdobyć sympatię Turka, przed wyjazdem nauczmy się kilku podstawowych zwrotów w ich ojczystym języku – jest to mile widziane.

Wizyta u Turka

Odwiedzając Turka zawsze witaj się z nim przez dwukrotne pocałowanie w policzek. Tradycyjni Turkowie, szczególnie z osobami starszymi witają się, przykładając rękę gościa do czoła – to wyrażenie uznania i szacunku.

Wchodząc do tureckiego domu zawsze zdejmuj buty – Turcy chodzą bez nich lub w obuwiu domowym. Jeśli niezbyt dobrze znamy gospodarzy raczej unikajmy rozmów na tematy polityczne czy religijne.

 

Targowanie się

Towary na tureckim bazarzeJest normą w Turcji i tak naprawdę żadne zakupy nie odbywają się bez tego zwyczaju a odmówienie targowania się jest prawdziwą ujmą na honorze handlarza.

O ile sama tradycja targowania może być przyjemna to już mniej jest wykorzystywanie tego faktu przez sprzedających i naciąganie klientów. Dlatego warto zawsze trzymać się kilku podstawowych reguł: bądź stanowczy, nie ulegaj, miej zawsze drobne przy sobie i płać dokładnie odliczoną sumą. Przed dokonaniem zakupów porównaj ceny i udaj się do kramu, gdzie oferowana jest najniższa cena wyjściowa (pamiętaj, ze zwykle w wyniku targowania towar zostanie sprzedany za połowę tej kwoty).

Napiwki w Turcji

Są tradycją w Turcji. Turecki mężczyzna nie tylko może pracować do momentu wyczerpania fizycznego, ale ma również się starać wykonywać tą pracę jak najlepiej – wszystko dla zapewnienia dobrobytu swojej rodzinie.

Jeśli napiwki doliczane są do rachunków, wynoszą wtedy 10% od wartości zamówienia. Jeśli chcemy wręczyć „tipa” pokojówce, taksówkarzowi, kierowcy autobusu, kelnerowi, barmanowi czy komukolwiek innemu, kto wykona dla nas jakąś usługę warto dać przynajmniej 1 lira. O ile w Turcji w obiegu krążą kurusze to nie jest stosowne dawanie aż tak niskich napiwków.

Turcy za napiwek odwdzięczą się z nawiązką – zostaw sprzątaczce dolara na poduszce a po powrocie ujrzysz na łóżku pięknego łabędzia z ozdobnego ręcznika.

Amulety

Te są bardzo popularne w tureckich wsiach i miejscowościach mniej turystycznych. Zazwyczaj przedstawiają urywki Koranu, postaci zwierząt bądź pojedyncze symbole-litery. Zdaniem Turków talizmany mają przynosić szczęście i odciągać złe moce. Najlepiej jeśli tego rodzaju biżuteria noszona jest na szyi i posiada jeden z kamieni szlachetnych, na przykład szmaragd zapobiegnie ponoć ukąszeniu węża.

W regionie Morza Egejskiego najbardziej popularnymi talizmanami są te z symbolem niebieskiego, szklanego oka – jego zadaniem jest ochrona przed złym spojrzeniem.

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze

eugenio 06.08.2014 04:08

Spotałem kilku turków i wszyscy byli bardzo serdecznymi ludźmi, naprawde fajnie sie z nimi przebywa