Położenie i klimat

Położenie

Tereny Turcji rozlegają się w Azji, na półwyspie Azja Mniejsza. Jakieś 3% powierzchni wkrada się również do Europy.

Największe walory turystyczne wywodzą się właśnie z jej niecodziennego położenia – kraj ten oblewają wody aż czterech mórz: Od południa Morze Śródziemne, od północy Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie a od wschodu Morze Marmara.

Klimat

Zachód słońca za góramiTurcja podzielona jest na trzy główne strefy klimatyczne. Regiony w pobliżu Morza Marmara, Śródziemnego oraz Egejskiego charakteryzują się klimatem typowo śródziemnomorskim – to tutaj turyści ściągają zaczerpnąć najbardziej upalnego lata i ogrzewają się podczas łagodnej zimy.

Region Morza Czarnego jest bardzo podobny, przy czym ważną informacją są opady deszczu, które występują tam dosyć często na przestrzeni całego roku.

Środkowa część Turcji odznacza się natomiast równie upalnym okresem letnim, ale zimy są już tam stanowczo chłodniejsze.

Roślinność

Palmy w  AntalyaObserwując różnorodną i obfitą florę występującą w Turcji trzeba zaznaczyć, że jest ona zupełnie inna w zależności od stref klimatycznych. W tej śródziemnomorskiej najczęściej spotkać można lasy dębowe i cedrowe oraz rozległe gaje oliwne; gęsto porastają również krzewy oleandrów oraz te owocowe. Rzadziej chociaż też w sporej ilości spotkać można palmy, jawory, kasztany, sosny, bananowce, figowce oraz drzewa pomarańczowe.

Aż 3 000 gatunków roślin nie porasta innych terenów aniżeli tureckich – Ilgaz Dağ występujący w masywach górskich, w rejonie Antalyi. Narodowym kwiatem Turcji jest tulipan – myli się każdy, kto uważa, że jest to kwiat pochodzący z Holandii; do kraju wiatraków został on sprowadzony właśnie z Turcji, gdzie rósł razem z makami, krokusami czy liliami.

Zwierzęta

Dzikie kozyNa terenie Turcji żyje blisko 80 000 gatunków zwierząt. Najczęściej ujrzeć można koty kozy i owce (również te dzikie). Na wolności, w górach żyją nierzadko niedźwiedzie, kozice, rysie, wilki, sarny, jelenie czy wydry. Na terenach stepowych występują hieny i szakale, dzikie koty oraz koty błotne. W Turcji zobaczyć można także spore gromady wiewiórek, myszy, zajęcy, królików, jeżozwierzy czy nietoperzy. Napotkać możemy również na jaszczurki, węże czy morskie żółwie. Przy odrobinie szczęścia dane nam będzie zobaczyć dobrze znane słowiki i bociany. Nie lada gratka czeka turystów wypoczywających nam Morzem Śródziemnym – tam zauważyć można delfiny.

Dodaj komentarz

Komentarze

mietek 06.08.2014 05:08

Cieply, turecki klimat. coś niesamowitego. nie moge zapomniec tego