Pamukkale

Ta turecka miejscowość, nazywana bawełnianą twierdzą bądź bawełnianym zamkiem jest najczęściej odwiedzaną atrakcją turystyczną w całym kraju. Położona w Dolinie Cürüksu, około 18 kilometrów od Denizli (200 km od wybrzeża Morza Egejskiego), przyciąga turystów niecodziennymi widokami.

PamukkaleTo właśnie w Parku Narodowym, na zboczu jednej z gór, na przestrzeni miliona lat utworzyły się słynne wapienne tarasy – ich widok zapiera dech w piersiach, co zostało docenione nie tylko przez podróżnych – warto wspomnieć, iż ten cud natury wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niepowtarzalne formy zostały utworzone w wyniku napływu wody mineralnej, która wydobywa się z górskich głębin – kiedy gorące źródła szybko ochładzały się następowała martwica wapienna.

Jeszcze do niedawna można było beztrosko stąpać po wapiennych taflach. Co więcej, można było korzystać z uroków podobno leczniczych kąpieli w źródłach wody mineralnej.

Dzisiaj utworzono w tej okolicy specjalne szlaki, dzięki którym bawełniana twierdza nie jest niszczona (zastanawiano się nawet nad utworzeniem kolejki linowej, która pozwalałaby na podziwianie całej okolicy w jej pełnej okazałości). Przez środek tarasów przechodzi niewielka ścieżka pozwalająca turystom wspiąć się na sam szczyt utworzonych trawertyn – to właśnie tam podziwiać można najbardziej majestatyczne widoki.

Pamukkale - wapienne tarasyKąpiel możliwa jest dzisiaj tylko w jednym miejscu, w Basenie Kleopatry (nazywanym też Świętym). Ten znajduje się w hotelu Motel Pamukkale (na terenie słynnego Hierapolis) – korzystanie z uzdrawiającego zbiornika jest płatne (około 35 złotych), ale każdy chętnie korzysta z tej niepowtarzalnej okazji. Co ciekawe, w dostępnym basenie zatopione są starożytne kolumny – kto chciałby więc zrezygnować z pluskania się w tej perełce tureckiej ziemi?

Na koniec dodamy jeszcze jedną ciekawostkę – Czy wiecie, że teren Pamukkale znajduje się na linii pęknięcia skorupy ziemskiej? To właśnie z niego wydobywają się gorące, bogate w związki wapienne źródła.

Lecznicze działanie gorących źródeł

Podobno ściekająca po trawertynach woda ma działanie uzdrowicielskie. Zażywanie kąpieli w Pamukkale jest szczególnie zalecane osobom, które cierpią na podagrę, artretyzm, choroby krążenia, zmiany reumatyczne czy schorzenia skórne.

Jak dojechać

Najczęściej wycieczki do Pamukkale organizują biura podróży bądź lokalni tour operatorzy. Dla przykładu, z Alanyi w ramach 2-dniowej wycieczki autokarowej dostaniemy się tam za około 50 dolarów.

Dalekobieżne autobusy kursują do Pamukkale z największych i najbardziej turystycznych miast Turcji. Bez problemu dostaniemy się również z pobliskiego Denizli – stamtąd kursują popularne dolmusze (minibusy).

Zobacz oferty wakacji i wczasów z tego regionu:

Nie znaleziono żadnych ofert o podanych parametrach

Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy