Stambuł i inwestycja Marmaray

StambułStambuł to magiczne miasto, które nieopodal cieśniny Bosfor dzieli się na dwa kontynenty – jedna część miasta leży po stronie europejskiej, druga zaś po azjatyckiej.
Co ciekawe, już 150 lat temu tureccy architekci mieli w planach połączenie obu części tunelem jednak ziściło się to dopiero teraz.
Za sprawą konsorcjum japońsko – tureckiego, pod koniec roku 2013 odbyło się huczne otwarcie tego rodzaju inwestycji. Tunel pod cieśniną, o wdzięcznej nazwie Marmaray, przebiega na długości 13, 6 kilometrów i co ciekawe, prawie 1, 5 kilometra znajduje się pod wodą – tym samym jest to najdłuższy tunel na świecie. Cała inwestycja kosztowała ponad 4 miliardy dolarów .
Tunel wykonany jest zgodnie z najnowszą technologią, jest między innymi odporny na trzęsienia ziemi. Dzięki niemu problemy komunikacyjne mieszkańców Stambułu ulegną poprawie bowiem do tej pory przeprawa na drugi kontynent odbywać się mogła tylko drogą morską.
Zwiedzając Stambuł warto wiedzieć, iż ten składa się aż z 27 dzielnic i 4 oddzielnych dystrykt a najwięcej zabytków znajduje się w jego europejskiej części o powierzchni 975 kilometrów kwadratowych.

 

Źródło foto: wikipedia.pl

Dodaj komentarz

Komentarze

turek 06.08.2014 04:08

fajny pomysł na tunel. jestem pewien że ta inwestycja się zwróci