Do końca sezonu wizy do Turcji zostają na lotniskach

Tureckie władze ustaliły okres przejściowy, w czasie którego wizy turystyczne i biznesowe do Turcji uzyskać będzie można zarówno przed wyjazdem, przez internet lub w placówce dyplomatycznej, jak i na lotnisku bezpośrednio przed wjazdem do Turcji.  Okres ten potrwa do końca sezonu turystycznego. Wcześniejsze plany przewidywały zupełną rezygnację z możliwości nabycia wizy na granicy tureckiej.

wiza-do-turcjiZgodnie z wcześniejszym planem tureckich władz od 11 kwietnia 2014 wizy dla turystów lub osób udających się do Turcji w celach biznesowych miały być dostępne jedynie za pośrednictwem internetowego systemu E-visa  bądź w placówkach dyplomatycznych Republiki Turcji, a nie tak jak odbywa się to teraz  - na tureckiej granicy, np. na lotnisku.

W odpowiedzi na zaniepokojenie organizatorów wyjazdów turystycznych, według których takie rozwiązanie mogłoby zniechęcić pewną grupę podróżników do odwiedzenia Turcji, 30 stycznia 2014 roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Turcji poinformowało o planowanej modyfikacji systemu uzyskiwania tureckich wiz. Do zakończenia sezonu turystycznego 2014 wprowadzony został okres przejściowy, w trakcie którego wizy do Turcji dostępne będą zarówno przez Internet, jak i podczas przekraczania granicy.

Polscy obywatele podróżujący do Turcji muszą posiadać wizę oraz paszport, którego okres ważności wynosi co najmniej 6 miesięcy od daty upływu ważności posiadanej wizy. W paszporcie musi być też wolna co najmniej jedna strona na której wbita zostanie wiza wjazdowa. Brak wolnej strony w paszporcie powoduje automatyczną odmowę wjazdu do Turcji.

Od 11 kwietnia 2014 roku koszt wizy dostępnej na lotnisku wzrośnie i będzie wynosił 30 USD lub 25 EUR. Dotychczasowa cena, czyli 20 USD, 15 EUR będzie stosowana jedynie w przypadku ubiegania się o wizę za pośrednictwem portalu E-visa: https://www.evisa.gov.tr .

Dodaj komentarz

Komentarze

no nie 07.08.2014 09:08

szkoda, że cały czas jest ten obowiązek, no po co, po co ciągle te wizy?