Antalya

Antalya To największy i najbardziej popularny kurort w całej Turcji. Położony na wybrzeżu Morza Śródziemnego swoją powierzchnią zajmuje blisko 1 400 kilometrów kwadratowych i na stałe mieszka w nim ponad 1, 3 miliona osób (w sezonie letnim populacja miasta wzrasta nawet dwukrotnie).

To niezwykłe miasto, które z jednej strony otoczone jest szafirowymi wodami morza a z trzech pozostałych górskimi masywami powstało aż 2 000 lat temu. Jego rozwój w kierunku turystycznym nastąpił jednak dopiero po latach 60-tych XX wieku, wcześniej była to miejscowość typowo portowa.

Antalya z całą pewnością jest dzisiaj idealnym miejscem do spędzania aktywnego wypoczynku – nudzić nie będą się tutaj zarówno miłośnicy sportów wodnych jak i odkrywcy historii świata. Co więcej, chociaż miasto to stało się typowo turystycznym kurortem, nadal zachowało swój naturalny, portowy klimat – zachęcamy nie tylko do błogiego lenistwa na rozległych, piaszczystych plażach, ale również na wybranie się na spacer krętymi ścieżkami i odkrywanie symboli typowych dla kultury tego kraju.

Antalaya – co warto zobaczyć?

Brama Cesarza HadrianaWizytówką Antalyi jest Żłobiony Minaret (Yivli Minare) – to jeden z najstarszych budynków w całej Turcji. Meczet ma 38 metrów wysokości a na jego szczyt doprowadzi nas 90 kamiennych schodków.

Kolejną zabytkową atrakcję stanowi Wieża Hidirlik (Hidirlik Kulesi), która ma nieco mniej, bo tylko 14 metrów wysokości. Na początku powstania służyła za latarnię morską, później stanowiła obiekt ochronny, z którego strzelano do wroga.

Spacerując po Antalyi nie sposób pominąć Bramy Hadriana (Hadrianus Kapisi) i wieży zegarowej (Seat Kulesi). Oba obiekty stanowią obecne wejście do dzielnicy z największą liczbą zabytków i obiektów historycznych, Kaleici.

Na uwagę zasługuje również najnowsza dzielnica Antayi, Lara – jest ona równocześnie jedną z najnowszych i najbardziej nowoczesnych dzielnic w całej Turcji. To tutaj wybudowano najbardziej ekskluzywne hotele, centra handlowe i restauracje. Jeśli wspominamy o hotelach, będąc tu na spacerze, przyjrzyjcie się obiektowi Titanic – to hotel wzorowany na słynnym statku, Venezia – hotelowi goście goszczeni są w pałacu Dożów, Kremlin – odwzorowuje Kreml czy Top Kapi, który jest sobowtórem pałacu w Istambule.

Zarówno małych jak i dużych turystów zachwyci wycieczka do MiniCity – to park miniatur, gdzie zapoznać się możemy z najważniejszymi zabytkami znajdującymi się na terenie Turcji. Zauroczą nas miniaturowe plaże i uroczyska.

Okolice

Termessos Celem zwiedzania stają się także atrakcje, jakie położone są w niedalekiej odległości od Antalyi – swoja drogą miasto to jest doskonałym punktem wypadowym.

Turyści szturmują najczęściej pobliskie wodospady Duden (tylko 11 kilometrów od miasta) i Kursunlu (13 kilometrów dalej) oraz ruiny starożytnego miasta Termessos (35 kilometrów od Antalyi).

25 kilometrów na zachód od kurortu znajduje się jaskinia Karain – ta jest popularnym miejscem zwiedzania, głównie ze względu na liczne skarby znalezione w jej grocie, niektóre pochodzą jeszcze z epoki kamienia czy szczątki prehistorycznych zwierząt.

Jak dojechać

Lotnisko AntalyaNa obrzeżach miasta znajduje się międzynarodowy port lotniczy (obsługujący również połączenia lokalne) tak więc rejs samolotem wydaje się być najszybszą i najwygodniejszą metodą dotarcia do tego miasta.

Chociaż Antalya nie posiada połączenia kolejowego, jej braki wynagradzają połączenia autobusowe do wszystkich największych miast w Turcji.

Po samym mieście poruszają się minibusy, które kursują też na krótkich trasach poza miasto.

Zobacz oferty wakacji i wczasów z tego regionu:

Nie znaleziono żadnych ofert o podanych parametrach

Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy